Select a languageSelect a language

Cetinbalkan Aybolt

Aybolt tamamen İngilizce 'den dilimize yerleşmiş Türkçe karşılığı tam olarak "gözlü cıvata" demektir. Aslında ürün olarak cıvata grubuna girmekle beraber kaldırma işlerinde kullanıldığından makine ve kaldırma grubuna da girmektedir. Kullanım amacına yönelik bir tabir gerekirse "kaldırma mapası" demek daha doğru olacaktır. Kaldırılacak ve taşınacak ürüne vidalama yöntemi ile bağlanır ve böylelikle yük bu gözlere sapan takılarak emniyetli bir şekilde kaldırılır.

Diğer bütün kaldırma elemanlarında olduğu gibi bu ürünün de emniyetli çalışma yük limitleri ve buna bağlı olarak emniyet katsayıları vardır. Emniyet katsayıları genelde özel alaşımlı aybolt 4 türdür.

Aybolt faydaları

Genel anlamda sabit başlı ve döner başlı olmak üzere 2 tipi vardır. Sabit başlı Ayboltlar genelde DIN 580 standardında üretilir ve bu standart sadece metrik dişli ayboltlara yer verir. Ayrıca bu ayboltlar dişi olarak ta yani gözlü somun (eye nut) olarak ta üretilir. Dişi ayboltlar genelde DIN 582 standardına göre yapılır ve sabit başlıdır.

Döner başlı aybolt ve dişi olanları kullanım açısından sabit başlı olanlara göre çok daha avantajlı ve güvenlidir. Kaldırma ve taşıma esnasında gevşeme olasılığı olmadığından yerinden çıkma riski taşımaz. Ayrıca sapanın kaldırdığı yöne doğru dönerek yükün doğru açıda ve güvenli bir şekilde kaldırılmasına olanak sağlar. Döner başlı mapalar daha çok kalıp ve makinelerde tercih edilmektedir.

Ayboltlar veya dişi olanları çekilen diş tiplerine göre de ayrılır. İnce diş, kalın diş veya metrik diş, Aybolt inç diş gibi. Bu özellikler ülkeden ülkeye veya makine üreticisinin tercihine göre değişir. Aybolt veya kaldırma mapası kullanıcıya ve üreticiye çok büyük kolaylık sağlayan kullanımı oldukça kolay Avrupa ve CE normlarına uygun işçi sağlığı ve güvenliğini ön planda tutan çok önemli bir üründür.